Background

مصاحبه با انجمن صنعت پخش ایران

مصاحبه با انجمن صنعت پخش ایران

مصاحبه با انجمن صنعت پخش ایران

در حال حاضر و در میانه سرعت پیشرفت تکنولوژی، هر روزه بخش های بیشتری از صنایع و شرکت ها و خدمات و ... به سمت الکترونیکی شدن و بهره گیری از فضای موجود پیش می روند. پیشرفت و تغییرات به حدی است که هر کسب و کار و خدماتی، با کمی تعلل از بازار دور می ماند و تنها راه بقا در این فرآیند ، همراه بودن با آن است. شرکت های پخش و توزیع به عنوان یکی از حلقه های اصلی میان تولید کنندگان کالا و مصرف کنندگان، نقش مهمی در این روند خواهند داشت. در سیستم مارکتینگ و در چرخه فروش محصولات نواقص و کمبود هایی وجود دارد که می توان با همین رویکرد جدید، آنها را رفع کرده و یا بهبود بخشید.

گروه نرم افزاری پروشا که از سال 92 شروع به کار کرده، در حوزه نرم افزارهای پخش و توزیع فعالیت می کند. بسیاری از شرکت های پخش و توزیع از محصولات این گروه بهره مند هستند و این شرکت تجهیز نرم افزاری شرکت های توزیع و پخش را بعهده دارد. ورود کالا به انبارها و حسابداری و فروش و خرید و مدیریت و پخش و . . .

این گروه با رویکردی در جهت پیشرفت های تکنولوژی و رفع موانع کسب و کار، با تحلیل و بررسی حوزه مارکتینگ و توزیع، نرم افزاری طراحی نموده است تا بتواند کمیت و کیفیت خدمات در این بخش را افزایش دهد. سامانه سراسری pos که یک سمت آن اپلیکیشن و سمت دیگر آن پنل است، حلقه ای واسط میان شرکت های توزیع و فروشگاه ها است که نه تنها مشکلات و کمبودهای فعلی را تا حد زیادی رفع می کند، بلکه فرصت های جدیدی را نیز برای هر دو طرف میسر می سازد.

در گفت و گویی با آقای ایمان نیک نژاد، مدیر عامل این مجموعه نگاهی کوتاه به تلاش این شرکت برای ارتقاء سطح خدمات در حوزه مارکتینگ خواهیم داشت.

+ آقای نیک نژاد علت طراحی سامانه سراسری posو هدف شرکت پروشا از ساخت این سامانه چه بوده؟

تلاش ما بر این بوده است که خلا موجود در سیستم ویزیت حضوری صنعت پخش مویرگی را رفع کنیم. بحث منابع انسانی در حوزه فروش، رفته رفته در حال کمرنگ شدن است و نیروهایی که در این حوزه فعالیت می کنند، هم کمیاب شده اند و هم دیگر تمایلی به فعالیت در این زمینه ندارند. همچنین قشر تحصیل کرده وارد بازار کار شده است و جذابیت این قسمت از صنف توزیع و پخش، در حال کمرنگ شدن است. ما برای اینکه این خلا را پوشش بدهیم، با توجه به فراگیر شدن تکنولوژی و اینترنت و خدمات آنلاین، و از طرفی بحران های فعلی از جمله ویروس کرونا ، هزینه هایی ویزیت حضوری و... از این شرایط استفاده کردیم و آن را مورد هدف قرار دادیم. هدف این بود که یک اپلیکیشن طراحی و تولید شود که فروشگاه ها و سوپرمارکت ها و داروخانه ها و . . . و هر جایی که با شرکت های پخش در ارتباط هستند، بتوانند در تمام طول 24 ساعت شبانه روز بر روی گوشی خود سفارش و نیاز خودرا ثبت وارسال کنند و همچنین هم برای اندروید و هم بر روی ios فعال باشد. مخاطبان بتوانند تمام موارد از قبیل کالاها، برندها، تخفیف ها، آفرها و ... برای تمام شرکت ها را مشاهده نمایند. این بود که راه اندازی این سیستم را شروع کردیم و ماحصل آن سامانه سراسری pos شد.

+به نظر شما این نرم افزار ممکن است که دغدغه بیکاری در ذهن شاغلان در حوزه بازاریابی ایجاد کند؟

خب باید بگم که در حال حاضر ما باکمبود نیرو ویزیتوری و فروش در کل کشور مواجه هستیم . اما مسئله ای که وجود دارد این است که در بسیاری از مشاغل، سیستم ها و تکنولوژی نمی تواند به طور صد در صد جایگزین نیروی انسانی شوند. بالاخره مباحثی مثل مذاکره رو در رو و متقاعد سازی و امثال آن وجود دارد که صرفا توسط فرد قابل انجام است. و همچنین با توجه به اینکه هنوز قشر سنتی در این بازار حضور دارند امکان حذف ویزیتور هرگز وجود نخواهد داشت و بهر حال بخش عمده ای از این مارکت را تشکیل می دهند. اما از طرف دیگر بخش عمدی از افراد هم در همین صنف وجود دارد که عموما دهه شصت به بعد هستند و غالبا هم دسترسی به شبکه های اجتماعی و اینترنت و گوشی های هوشمند را دارند و هم با اپلیکیشن های خرید آنلاین کاملا آشنایی دارند. نکته ای که وجود دارد اینکه روش های قبلی فروش را نه به طور کامل می شود تغییر و حذف کرد و نه می شود دیگر فقط با روشهای قبلی ادامه داد.

ما ادعایی نداریم که این سیستم قرار است به طور کامل جایگزین منابع انسانی شود. ادعای ما این است که این سیستم مسیرخود را طی می کند و به عنوان یک لاین مکمل در کنار تیم فروش، رفته رفته جایگاه خود را پیدا خواهد کرد

حدود سه سال است که برای فرهنگ سازی این محصول تلاش کرده ایم و آمار ها به ما میگویند که با توجه به شرایط جامعه ، تقاضا برای این نوع سیستم ها در حال بیشتر شدن است. این اپلیکیشن قرار است  ضعف هایی که از گذشته تا به امروز وجود داشته است را پوشش دهد. هدف ما این است که یک ابزاری را در اختیار شرکت های پخش قراردهیم که بتوانند ارتباط مستقیم و مستمر، در دسترس تر، خدمت بهتر، اطلاع رسانی های به موقع، نظر سنجی ها و بازخورد گرفتن ها و خیلی امکانات دیگر را به آنها ارائه دهد.

بخش کلیدی سیستم ما این است که به صورت مستقیم تمام فروشگاه ها عضو با تمام شرکت ها از طریق اپلیکیشن با هم در ارتباط هستند. بخش مهم و تاثرگذار این فرایند،فرد سفارش دهنده است(مشتری). نرم افزار از تمام جهات هر چقدر هم کامل باشد، باز از طریق کاربر است که تایید را می گیرد و بازخورد او مهم است و ما برای راحتی و تجربه بهتر فروشگاه که اپ را نصب میکند حساسیت ویژه ای داشتیم.

به عنوان مثال در یک داروخانه مجموعه ای از کالا از شرکت های مختلف وجود دارد که ممکن است هر کدام از شرکتی متفاوت تامین شود. با بررسی های انجام شده و تحقیقات صورت گرفته به این مسئله برخورد کردیم که اگر قرار باشد این داروخانه که ممکن است با چند ده شرکت هم زمان کار کند، به ازای هر کدام از این شرکت ها یک اپلیکیشن بر روی گوشی هوشمند خود نصب کند و برای سفارش به هر کدام نیازمند نرم افزار مختص خود آنها باشد، با تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن مواجه خواهد شد که عملا کار کردن با آنها را بسیار مشکل و شاید غیر ممکن کند. اپلیکیشن POS این قابلیت را دارد که تمامی شرکت های توزیع و تمامی سفارشات را در قالبی واحد، گردآوری کرده و کاربر تنها با همین اپلیکیشن بتواند با تمام شرکت های مورد نظر خود در ارتباط باشد. بنابراین وقتی کاربر اپلیکیشن POS را باز می کند، در صفحه نخست آن لیست تمامی شرکت های فعال در این حوزه که از طریق این سامانه سفارش گیری می کنند را می بیند.

+آیا طبقه بندی برای دسترسی و مشاهده اطلاعات شرکت ها وجود دارد؟

ممکن است برخی شرکت ها تمایلی نداشته باشند همه افراد، قیمت های آنها را ببینند یا تخفیف ها و سبدهای خرید را برای فروشگاه های مختلف، متفاوت لحاظ کنند؟ برای این مورد ابزاری طراحی کرده ایم. شرکت ها در این سیستم می توانند برای فروشگاه ها سطح دسترسی تعیین کنند. انتخاب کنند که کدام مورد برای کدام فروشگاه قابل مشاهده باشد یا نباشد. یا قبل از آن انتخاب کنند که کدام فروشگاه مورد اعتمادشان هست. با این سیستم دغدغه شرکت ها در این زمینه را رفع کردیم. مورد دیگری که برای این سیستم لحاظ کرده ایم این است که ابزاری طراحی شده که نیاز نباشد برای همگام سازی این نرم افزار با نرم افزار پایه شرکت های توزیع، یک اپراتور دائما سیستم را چک کند و کمبودها و کسری ها و تغییرات را ثبت و اعمال نماید. با به کار گیری برخی روش ها، از طریق این نرم افزار و اتصال آن به سیستم های پایه در شرکت های توزیع، این مشکل نیز مرتفع شده است.

+ در مورد امکانات و مزایای سامانه سراسری POS چه مواردی را می توان اشاره کرد؟

این نرم افزار تا کنون بیش از 5 بار به روز رسانی شده است و هر بار ابزار و امکانات جدیدی به آن افزوده شده است. پوشش جغرافیایی این سیستم در 18 استان برقرار است و در برخی از شرکت ها تا 70 درصد فروشگاه ها و مشتریانشان را از طریق این نرم افزار سفارش ثبت میکنند. در نسخه فعلی امکاناتی از قبیل push notification، اطلاع رسانی ، تخفیفات، کلاس های قیمت و نظر سنجی و تحقیقات بازار نیز وجود دارد. اعمال تخفیفات روش های پرداخت مختلف از مزایای این اپلیکیشن است و این نرم افزار به صورت چند زبانه طراحی شده است که مورد استقبال شرکت های توزیع برای فعالیت های برون مرزی وشعب خارج از کشور قرار گرفته است. امکان سفارش دوره ای اتوماتیک نیز از مواردی است که می تواند بسیار جالب توجه باشد و عملکرد تور ویزیت دوره ای را شبیه سازی میکند ، این مورد با توجه به سوابق سفارشات فروشگاه و همچنین پیشنهادهای مختلف از جانب شرکت توزیع می تواند متغیر باشد. در حال حاضر هم نسخه جدیدی را در دست آماده سازی داریم که امکانات دیگری نیز اضافه خواهد شد. ما تمام استانداردهای امنیتی را برای این اپلیکیشن رعایت کردیم و تست های مختلف بر روی نرم افزار انجام شده است. تمام دیتای مربوط به شرکت ها در نهایت بر روی سرور خود شرکت پخش قرار می گیرد.هدفی که در برنامه آتی داریم این است که بتوانیم به خانه دارها سرویس بدهیم و در واقعا حلقه ارتباطی باشیم بین شرکت ها و فروشگاه ها و مصرف کننده نهایی و در صورتی که شرکت های پخش، امکان دلیوری و ارسال به منازل را داشته باشند، ما در نسخه بعدی این مورد را لحاظ کرده ایم که این ارتباط برقرار شود. با وجود مشکلات و مسائلی که در کشور وجود دارد و همچنین بروز تحریم ها، فعالیت ما نیز همچون بسیاری از مشاغل دیگر در کشور، دچار سختی هایی شده است. با این وجود تمام تلاش مجموعه ما بر این است که مشکلات را رفع نموده و همواره در مسیر پیشرفت و نوآوری قدم برداریم.